UKD W BIBLIOTECE, CO TO TAKIEGO?
Nawiązując do hasła Tygodnia Bibliotek „Znajdziesz mnie w bibliotece” przybliżymy wam narzędzie wyszukiwawcze – system UKD stosowany do oznaczania pozycji książkowych w poszczególnych działach zbiorów bibliotecznych. Dzięki takiej ujednoliconej klasyfikacji, znając główne oznaczenia działów wyszukiwanie staje się o wiele szybsze i łatwiejsze. Uniwersalna klasyfikacja dziesiętna UKD, to system klasyfikacji stosowany przy sporządzaniu bibliografii i katalogów bibliotecznych, wywodzący się z klasyfikacji dziesiętnej Deweya. Dzięki zastosowaniu UKD na etapie katalogowania każda nowa pozycja trafiająca do zbiorów biblioteki jest przydzielona do właściwego działu, szczegółowo opisanego w klasyfikacji i otrzymuje specjalny zapis numeryczny.
System ma na celu uporządkowanie i ujednolicenie zbiorów bibliotecznych i jest stosowany na całym świecie. UKD jest oparty na systemie dziesiętnym, składającym się z 10 głównych działów.
Działy, tablice główne to:
0. Dział ogólny.
1. Filozofia. Psychologia.
2. Religia. Teologia. Religioznawstwo.
3. Nauki społeczne. Prawo. Administracja.
4. Od 1961 roku dział ten jest wolny.
5. Matematyka. Nauki przyrodnicze.
6. Nauki stosowane. Medycyna. Nauki techniczne. Rolnictwo.
7. Sztuka. Rozrywki. Sport.
8. Językoznawstwo. Nauki o literaturze. Literatura piękna.
9. Archeologia. Prehistoria. Geografia. Biografie. Historia.
Każdy z głównych działów podzielony jest na wiele szczegółowych poddziałów, by jak najdokładniej móc określić treść zawartą w danym woluminie i określić docelowe położenie danej książki. Dla przeciętnego użytkownika biblioteki jest to „wiedza tajemna”, lecz dla bibliotekarza swoisty dekalog dnia codziennego, więc śmiało należy zwracać się do niego w celu uzyskania wsparcia w poszukiwaniach, bo wasz bibliotekarz jest łącznikiem na linii czytelnik i cały dorobek myśli ludzkiej zawartej w woluminach.