Polska, a Europa. Czy na Starym Kontynencie jeszcze czyta się książki?
W sierpniu 2024 roku Eurostat przedstawił informacje na temat czytelnictwa w Europie przygotowane na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród Europejczyków w 2022 roku. Gdzie czyta się najwięcej? I jak na tle innych państw wypada Polska?
Według danych największym odsetkiem aktywnych czytelników, czyli takich którzy w poprzedzającym roku przeczytali chociaż jedną książkę, może się poszczycić Szwajcaria z wynikiem aż 80,6%. Na drugim miejscu znalazł się Luksemburg z wynikiem 75,2%, a podium zamyka Dania (72,1%). Można powiedzieć, że najwięcej czytają mieszkańcy krajów na północy Europy, ponieważ w górnej części tabeli wyników znalazły się również Norwegia, Estonia, Szwecja, Finlandia, Holandia i Irlandia. Najmniej czytają mieszkańcy Rumunii, Cypru, Włoch i Bułgarii. Czy zatem miejsce zamieszkania determinuje chęć czytania?
Jak na tle Europy wypada Polska?
Według ankiety 54,6% badanych Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę, w tym 23,7% poniżej 5 pozycji, 13,5% od 5-10 tytułów, a 17,4% więcej niż 10 w ciągu roku poprzedzającego badanie. Za nami znalazło się 13 krajów. Średni poziom czytelnictwa w Unii Europejskiej wynosi 52,8% co oznacza, że Polska jest ponad średnią, ale daleko jej do wyników krajów przodujących w zestawieniu. Kolejne badania napawają optymizmem, ponieważ w raporcie Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w 2023 roku widnieje informacja, że czytaliśmy najwięcej od 10 lat, w dodatku nastąpił wzrost o 9 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego roku. Wyniki tych badań wskazują, że 43% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę w ciągu roku, w 2022 roku było to 34%.
Kto czyta najwięcej??
Według danych Eurostatu w każdym z 31 krajów objętych badaniami kobiety czytają częściej i więcej niż mężczyźni, odsetek nieczytających kobiet w Unii Europejskiej wynosi 39,5%, a mężczyzn aż 55,5%.
Coraz chętniej czytają również młodzi. 60,1% ludzi w wieku 16 – 29 lat przeczytało co najmniej jedną książkę w 2021 roku, czyli w roku poprzedzającym badanie. Niestety w kolejnych grupach wiekowych odsetek czytelnictwa spada.
Także książki w wersjach elektronicznych (ebooki i audiobooki) na różnych nośnikach i w płatnych abonamentowych serwisach zyskują powoli na popularności, chociaż mają i tak niewielkie powodzenie. Według danych Biblioteki Narodowej wśród osób czytających 7% ankietowanych zadeklarowało, że przeczytało przynajmniej jedną książkę w formie elektronicznej, co najmniej jedną książkę drukowaną przeczytało 98% z nich.
Źródło: lubimyczytac.pl, Eurostat, bn.org.pl
https://www.facebook.com/EurostatStatistics/posts/915105663991760?ref=embed_post