Ze statystyki bibliotecznej
za 2021 rok
W 2021 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaworzu zarejestrowano 1220 czytelników. Przypomnimy, że z każdym nowym rokiem placówka te rejestruje czytelników „na nowo”, nadając im numerację począwszy od jedynki – taki sposób ewidencji pozwala na ustalenie każdego roku aktualnej liczby aktywnych czytelników. Łącznie wypożyczyli oni w ciągu minionego roku 13634 książki. W bibliotece zanotowano ogółem 9705 odwiedzin użytkowników.
Udzielono 168 informacji bibliograficznych. Najwięcej informacji przekazano z zakresu tematyki regionalnej, historii, geografii, a także z zakresu literatury pięknej. Największą grupę odbiorców działalności informacyjnej stanowią uczniowie, studenci oraz goście odwiedzający Jaworze. Na 31 grudnia 2021 roku księgozbiór liczył 17137 woluminów. W ciągu roku przybyły 732 pozycje książkowe. Usunięto z księgozbioru ogółem 155 pozycji książkowych. Powiększył się zbiór audiobooków dostępny dla naszych użytkowników, z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie na tego rodzaju zbiory obecnie biblioteka posiada już 1178 audiobooków w formacie mp3, w dużej mierze z nowościami wydawniczymi. Odnotowano 9097 wejść na stronę internetową biblioteki.
W 2021 roku biblioteka prowadziła prenumeratę 13 tytułów czasopism bieżących, natomiast kilka tytułów pozyskiwała regularnie w formie darowizny od czytelników. Na miejscu w czytelni udostępniono łącznie 162 czasopisma, natomiast na zewnątrz wypożyczono 442 egzemplarze. Biblioteka ograniczyła liczbę czasopism papierowych w roku 2021 z uwagi na zakłócenia w funkcjonowaniu czytelni, która przez pewien czas pozostawała niedostępna z uwagi na pandemię, a i zainteresowanie czytelników prasą znacznie spadło w tym okresie.
Promocja czytelnictwa dla dorosłych w jaworzańskiej bibliotece polega głównie na bezpośrednim informowaniu o nowościach wydawniczych, polecaniu i oferowaniu książek dopasowanych do upodobań czytelniczych konkretnej osoby. Z uwagi na specyfikę tej placówki, działającej w małej gminie, gdzie właściwie prawie każdy czytelnik nie pozostaje anonimowy, znacznie łatwiej nawiązać taką relację. Czytelnicy zazwyczaj zdają się na wiedzę pracowników biblioteki i ich doświadczenie doświadczenie, oczekując pomocy w wyborze lektury. Czas poświęcony na rozmowę z czytelnikiem przynosi obustronne korzyści, ponieważ czytelnik dzieli się swoimi wrażeniami, komunikuje potrzeby, dzięki czemu księgozbiór gromadzony przez bibliotekarzy jest zgodny z potrzebami i maksymalnie wykorzystany.
Warto zaznaczyć, że księgozbiór GBP w Jaworzu jest ciągle odświeżany i w miarę możliwości zaopatrywany na bieżąco w nowości wydawnicze. Placówka może się pochwalić posiadaniem w swoich zbiorach większości najpoczytniejszych tytułów zarówno minionego roku, jak i lat wcześniejszych. Polityka gromadzenia zbiorów podporządkowana była wzorem lat poprzednich potrzebom czytelniczym i możliwościom finansowym biblioteki. Biblioteka śledzi na bieżąco zapowiedzi, jak i rankingi rynku wydawniczego oraz oferty wydawnictw, by dostarczyć czytelnikom najciekawsze pozycje ukazujące się na rynku.
Biblioteka prowadziła również zajęcia i spotkania z dziećmi. Niestety ta działalność została znacznie ograniczona przez obostrzenia sanitarne w związku z pandemią. Przeprowadzono kilkanaście quizów i konkursów z nagrodami.
Warsztat informacyjny biblioteki jest ciągle poszerzany, Biblioteka posiada kilkanaście bibliografii regionalnych dotyczących powiatu bielskiego wydawanych przez Książnicę Beskidzką, jak również informatory, ulotki i przewodniki regionalne dotyczące historii i ciekawostek turystycznych w naszym regionie.
W 2019 roku zarejestrowano w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaworzu 1306 czytelników. Przypomnimy, że z każdym nowym rokiem rejestrujemy czytelników „na nowo”, nadając im numerację począwszy od jedynki – taki sposób ewidencji pozwala na ustalenie każdego roku aktualnej liczby aktywnych czytelników.
Łącznie wypożyczyli oni w ciągu minionego roku 17665 książek.
W Bibliotece zanotowano ogółem 16758 odwiedzin.
Udzielono 1063 informacje bibliograficznych. Najwięcej informacji udzielono z zakresu tematyki regionalnej, historii, geografii, a także z zakresu literatury pięknej. Największą grupę odbiorców działalności informacyjnej stanowią uczniowie, studenci oraz goście odwiedzający Jaworze.
Obecnie księgozbiór liczy 15980 woluminów. W ciągu roku przybyły 924 pozycje książkowych z czego 233 pozycje zakupiono z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 1 „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”. Pozyskaliśmy również książki w postaci darów od czytelników i mieszkańców, za które szczególnie pięknie dziękujemy! Książki bardzo szybko ulegają zaczytaniu i musimy je wymieniać, tak więc każdy dar w postaci książki jest dla nas cenny.
Usunięto z księgozbioru ogółem 249 pozycji książkowych.
W ofercie posiadamy także filmy dla dzieci i dorosłych w liczbie 290 płyt. Znacznie powiększył się zbiór audiobooków dostępny dla naszych użytkowników, z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie na tego rodzaju zbiory obecnie posiadamy już 724 audiobooki, w dużej mierze z nowościami wydawniczymi.
W roku 2019 Biblioteka prowadziła prenumeratę 18 tytułów czasopism bieżących, natomiast kilka tytułów pozyskiwała regularnie w formie darowizny od czytelników. Na miejscu w czytelni udostępniono łącznie 1691 czasopisma, natomiast na zewnątrz wypożyczono 563 egzemplarze.
Warto zaznaczyć , iż księgozbiór naszej Biblioteki jest ciągle odświeżany i w miarę możliwości finansowych zaopatrywany na bieżąco w nowości wydawnicze. Możemy się pochwalić posiadaniem w naszych zbiorach większości najpoczytniejszych tytułów zarówno minionego roku jak i lat wcześniejszych. Polityka gromadzenia zbiorów podporządkowana była wzorem lat poprzednich potrzebom czytelniczym i możliwościom finansowym biblioteki. Notujemy zapytania czytelników o poszczególne tytuły i wybieramy te powtarzające się najczęściej, by umieścić je w zamówieniach. Śledzimy na bieżąco zapowiedzi, jak i rankingi rynku wydawniczego oraz oferty wydawnictw, by dostarczyć czytelnikom najciekawsze pozycje ukazujące się na rynku.
Biblioteka prowadziła szereg spotkań i zajęć z dziećmi, głównie lekcje biblioteczne z uczniami szkoły podstawowej, spotkania z lekturą, spotkania edukacyjne dla przedszkolaków jak i również warsztaty plastyczne.
Ze statystyki bibliotecznej
za 2018 rok
W 2018 roku zarejestrowano w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaworzu 1307 czytelników. Przypomnimy, że z każdym nowym rokiem rejestrujemy czytelników „na nowo”, nadając im numerację począwszy od jedynki – taki sposób ewidencji pozwala na ustalenie każdego roku aktualnej liczby aktywnych czytelników.
Łącznie wypożyczyli oni w ciągu minionego roku 17965 książek.
W Bibliotece zanotowano ogółem 17180 odwiedzin.
Udzielono 1029 informacji bibliograficznych. Najwięcej informacji udzielono z zakresu tematyki regionalnej, historii, geografii, a także z zakresu literatury pięknej. Największą grupę odbiorców działalności informacyjnej stanowią uczniowie, studenci oraz goście odwiedzający Jaworze.
Obecnie księgozbiór liczy 15305 woluminów. W ciągu roku przybyło 611 pozycji książkowych z czego 223 pozycje z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozyskaliśmy również kilkadziesiąt książek w postaci darów od czytelników i mieszkańców, za które szczególnie pięknie dziękujemy! Książki bardzo szybko ulegają zaczytaniu i musimy je wymieniać, tak więc każdy dar w postaci książki jest dla nas cenny. Usunięto z księgozbioru ogółem 906 pozycji książkowych.
W ofercie posiadamy także filmy dla dzieci i dorosłych w liczbie 290 płyt oraz 332 audiobooki .
W roku 2018 Biblioteka prowadziła prenumeratę 18 tytułów czasopism bieżących, natomiast kilka tytułów pozyskiwała regularnie w formie darowizny od czytelników. Na miejscu w czytelni udostępniono łącznie 1692 czasopisma, natomiast na zewnątrz wypożyczono 613 egzemplarzy.
Warto zaznaczyć , iż księgozbiór naszej Biblioteki jest ciągle odświeżany i w miarę możliwości finansowych zaopatrywany na bieżąco w nowości wydawnicze. Możemy się pochwalić posiadaniem w naszych zbiorach większości najpoczytniejszych tytułów zarówno minionego roku jak i lat wcześniejszych. Polityka gromadzenia zbiorów podporządkowana była wzorem lat poprzednich potrzebom czytelniczym i możliwościom finansowym biblioteki. Notujemy zapytania czytelników o poszczególne tytuły i wybieramy te powtarzające się najczęściej, by umieścić je w zamówieniach. Śledzimy na bieżąco zapowiedzi, rankingi rynku wydawniczego oraz oferty wydawnictw, by dostarczyć czytelnikom najciekawsze pozycje ukazujące się na rynku.
Biblioteka prowadziła szereg spotkań i zajęć z dziećmi, głównie lekcje biblioteczne z uczniami szkoły podstawowej, spotkania z lekturą, spotkania edukacyjne dla przedszkolaków jak i również warsztaty wakacyjne, ferie w bibliotece, czytanie przedszkolakom. Zorganizowano spektakle teatralne dla dzieci i młodzieży.
Ze statystyki bibliotecznej
za 2017 rok
W 2017 roku zarejestrowano w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaworzu 1301 czytelników. Przypomnimy, że z każdym nowym rokiem rejestrujemy czytelników „na nowo”, nadając im numerację począwszy od jedynki – taki sposób ewidencji pozwala na ustalenie każdego roku aktualnej liczby aktywnych czytelników.
Łącznie wypożyczyli oni w ciągu minionego roku 19017 książek.
W Bibliotece zanotowano ogółem 20775 odwiedzin.
Udzielono 1067 informacji bibliograficznych. Najwięcej informacji udzielono z zakresu tematyki regionalnej, historii, geografii, a także z zakresu literatury pięknej. Największą grupę odbiorców działalności informacyjnej stanowią uczniowie, studenci oraz goście odwiedzający Jaworze.
Obecnie księgozbiór liczy 15 600 woluminów. W ciągu roku przybyło 705 pozycji książkowych z czego 333 zakupiono ze środków samorządowych, a 231 pozycji z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozyskaliśmy również kilkadziesiąt książek w postaci darów od czytelników i mieszkańców, za które szczególnie pięknie dziękujemy! Książki bardzo szybko ulegają zaczytaniu i musimy je wymieniać, co generuje spore koszty, tak więc każdy dar w postaci książki jest dla nas cenny.
Usunięto z księgozbioru ogółem 588 pozycji książkowych.
W ofercie posiadamy także filmy dla dzieci i dorosłych w liczbie 300 płyt oraz audiobooki łącznie 234 płyty.
W roku 2017 Biblioteka prowadziła prenumeratę 33 tytułów czasopism bieżących, natomiast kilka tytułów pozyskiwała regularnie w formie darowizny od czytelników. Na miejscu w czytelni udostępniono łącznie 1449 czasopism, natomiast na zewnątrz wypożyczono 856 egzemplarzy.
Warto zaznaczyć , iż księgozbiór naszej Biblioteki jest ciągle odświeżany i w miarę możliwości finansowych zaopatrywany na bieżąco w nowości wydawnicze. Możemy się pochwalić posiadaniem w naszych zbiorach wszystkich najpoczytniejszych tytułów zarówno minionego roku jak i lat wcześniejszych. Polityka gromadzenia zbiorów podporządkowana była wzorem lat poprzednich potrzebom czytelniczym i możliwościom finansowym biblioteki. Notujemy zapytania czytelników o poszczególne tytuły i wybieramy te powtarzające się najczęściej, by umieścić je w zamówieniach. Śledzimy na bieżąco zapowiedzi, rankingi rynku wydawniczego oraz oferty wydawnictw, by dostarczyć czytelnikom najciekawsze pozycje ukazujące się na rynku.
Biblioteka prowadziła szereg spotkań i zajęć z dziećmi, głównie lekcje biblioteczne z uczniami szkoły podstawowej, spotkania z lekturą, spotkania edukacyjne dla przedszkolaków jak i również warsztaty wakacyjne, ferie w bibliotece, czytanie przedszkolakom. Oprócz tego przeprowadzono konkurs plastyczny poświęcony obchodom Roku Rzeki Wisły. Zorganizowano spektakle teatralne dla dzieci i młodzieży.
Ze statystyki bibliotecznej
za 2016 rok
W 2016 roku zarejestrowano w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaworzu 1307 czytelników. Przypomnimy, że z każdym nowym rokiem rejestrujemy czytelników „na nowo”, nadając im numerację począwszy od jedynki – taki sposób ewidencji pozwala na ustalenie każdego roku aktywnej liczby czytelników.
Łącznie wypożyczyli oni w ciągu minionego roku 20254 książki i 1825 czasopism.
W Bibliotece zanotowano ogółem 22090 odwiedzin.
Udzielono 1315 informacji bibliograficznych. Najwięcej informacji udzielono z zakresu tematyki regionalnej (etnografia i historia), a także z zakresu literatury pięknej i dziecięcej. Największą grupę odbiorców działalności informacyjnej stanowią uczniowie oraz goście odwiedzający Jaworze.
Obecnie księgozbiór liczy 15 483 woluminy. W tym miejscu musimy się pochwalić, iż ponad 65% posiadanych przez nas książek to pozycje wydane w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
Tak „świeży” księgozbiór posiada niewiele bibliotek nawet w skali kraju.
W ciągu roku przybyło 956 pozycji książkowych z czego 555 zakupiono ze środków samorządowych a 282 pozycji z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozyskaliśmy również kilkadziesiąt książek w postaci darów od czytelników i mieszkańców, za które szczególnie pięknie dziękujemy! Książki bardzo szybko ulegają zaczytaniu i musimy je wymieniać, co generuje spore koszty, tak więc każdy dar w postaci książki jest dla nas cenny.
Warto zaznaczyć, że w ofercie posiadamy także filmy dla dzieci i dorosłych w liczbie 278, z czego w 2016 roku przybyło nam 57 filmów oraz audiobooki 196 płyt, gdzie w 2016 roku wzbogaciliśmy się o 51 pozycji.
W roku 2016 Biblioteka prowadziła prenumeratę 28 tytułów czasopism bieżących, natomiast 7 tytułów pozyskiwała regularnie w formie darowizny od czytelników. Na miejscu w czytelni udostępniono łącznie 1137 czasopisma. Warto zaznaczyć , iż księgozbiór naszej Biblioteki jest ciągle odświeżany i w miarę możliwości finansowych zaopatrywany na bieżąco w nowości wydawnicze.
Biblioteka prowadzi również działalność edukacyjno-kulturalną na którą składają się lekcje biblioteczne, spotkania z lekturą dla uczniów szkoły podstawowej, spotkania z przedszkolakami, warsztaty kreatywnej plastyki, spektakle teatralne dla dzieci, wystawy, konkursy. Całość tych działań ma na celu promowanie biblioteki jako miejsca przyjaznego mieszkańcom i użytkownikom.
Ze statystyki bibliotecznej
za 2015 rok
W 2015 roku zarejestrowano w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaworzu 1300 czytelników. Przypomnimy, że z każdym nowym rokiem rejestrujemy czytelników „na nowo”, nadając im numerację począwszy od jedynki – taki sposób ewidencji pozwala na ustalenie każdego roku aktywnej liczby czytelników.
Łącznie wypożyczyli oni w ciągu minionego roku 19024 książek i 1165 czasopism.
W Bibliotece zanotowano ogółem 19665 odwiedzin.
Udzielono 1141 informacji bibliograficznych. Najwięcej informacji udzielono z zakresu tematyki regionalnej (etnografia i historia), a także z zakresu historii literatury. Największą grupę odbiorców działalności informacyjnej stanowią uczniowie, studenci oraz goście odwiedzający Jaworze.
Obecnie księgozbiór liczy 15 036 woluminów. W ciągu roku przybyło 1107 pozycji książkowych z czego 788 zakupiono ze środków samorządowych a 239 pozycji z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozyskaliśmy również kilkadziesiąt książek w postaci darów od czytelników i mieszkańców, za które szczególnie pięknie dziękujemy! Książki bardzo szybko ulegają zaczytaniu i musimy je wymieniać, co generuje spore koszty, tak więc każdy dar w postaci książki jest dla nas cenny.
Warto zaznaczyć, że w ofercie posiadamy także filmy dla dzieci i dorosłych w liczbie 228, z czego w 2015 roku przybyło nam 87 filmów oraz audiobooki 152 płyty, gdzie w 2015 roku wzbogaciliśmy się o 50 pozycji. Usunięto z księgozbioru ogółem 816 pozycji książkowych.
W roku 2015 Biblioteka prowadziła prenumeratę 19 tytułów czasopism bieżących, natomiast 9 tytułów pozyskiwała regularnie w formie darowizny od czytelników. Na miejscu w czytelni udostępniono łącznie 853 czasopisma, natomiast na zewnątrz wypożyczono 1165 egzemplarzy. Warto zaznaczyć , iż księgozbiór naszej Biblioteki jest ciągle odświeżany i w miarę możliwości finansowych zaopatrywany na bieżąco w nowości wydawnicze. Możemy się pochwalić posiadaniem w naszych zbiorach wszystkich najpoczytniejszych tytułów zarówno minionego roku jak i lat wcześniejszych. Polityka gromadzenia zbiorów podporządkowana była wzorem lat poprzednich potrzebom czytelniczym i możliwościom finansowym biblioteki. Notujemy zapytania czytelników o poszczególne tytuły i wybieramy te powtarzające się najczęściej, by umieścić je w zamówieniach. Śledzimy na bieżąco zapowiedzi, rankingi rynku wydawniczego oraz oferty wydawnictw, by dostarczyć czytelnikom najciekawsze pozycje ukazujące się na rynku.
Ze statystyki bibliotecznej
za 2014 rok
Początek roku w jaworzańskiej Bibliotece, jak zwykle, upływa pod znakiem sprawozdań i statystyk dla Głównego Urzędu Statystycznego. Zestawienie wszystkich danych pokazuje jak z każdym rokiem wzrasta zainteresowanie naszą działalnością. Cieszymy się ogromnie, że nasza praca przynosi zadowolenie czytelnikom, a nam satysfakcję.
W 2014 roku zarejestrowano w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaworzu 1303 czytelników, czyli o 52 osoby więcej niż w roku 2013. Przypomnimy, że z każdym nowym rokiem rejestrujemy czytelników „na nowo”, nadając im numerację począwszy od jedynki – taki sposób ewidencji pozwala na ustalenie każdego roku aktywnej liczby czytelników.
Łącznie wypożyczyli oni w ciągu minionego roku 20656 książek i 1312 czasopism.
W Bibliotece zanotowano ogółem 17119 odwiedzin.
Udzielono 1216 informacji bibliograficznych. Najwięcej informacji udzielono z zakresu tematyki regionalnej (etnografia i historia), a także z zakresu historii literatury. Największą grupę odbiorców działalności informacyjnej stanowią uczniowie, studenci oraz goście odwiedzający Jaworze.
Obecnie księgozbiór liczy 14 745 woluminów. W ciągu roku przybyło 852 pozycji książkowych z czego 397 zakupiono ze środków samorządowych a 214 pozycji z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozyskaliśmy również kilkadziesiąt książek w postaci darów od czytelników i mieszkańców, za które szczególnie pięknie dziękujemy! Książki bardzo szybko ulegają zaczytaniu i musimy je wymieniać, co generuje spore koszty, tak więc każdy dar w postaci książki jest dla nas cenny.
Usunięto z księgozbioru ogółem 612 pozycji książkowych.
W roku 2014 Biblioteka prowadziła prenumeratę 17 tytułów czasopism bieżących, natomiast 6 tytułów pozyskiwała regularnie w formie darowizny od czytelników. Na miejscu w czytelni udostępniono łącznie 1055 czasopism. Warto zaznaczyć , iż księgozbiór naszej Biblioteki jest ciągle odświeżany i w miarę możliwości finansowych zaopatrywany na bieżąco w nowości wydawnicze. Możemy się pochwalić posiadaniem w naszych zbiorach wszystkich najpoczytniejszych tytułów zarówno minionego roku jak i lat wcześniejszych. Polityka gromadzenia zbiorów podporządkowana była wzorem lat poprzednich potrzebom czytelniczym i możliwościom finansowym biblioteki. Notujemy zapytania czytelników o poszczególne tytuły i wybieramy te powtarzające się najczęściej, by umieścić je w zamówieniach. Śledzimy na bieżąco zapowiedzi, rankingi rynku wydawniczego oraz oferty wydawnictw, by dostarczyć czytelnikom najciekawsze pozycje ukazujące się na rynku.
Biblioteka prowadziła szereg spotkań i zajęć z dziećmi, głównie lekcje biblioteczne z uczniami szkoły podstawowej, spotkania z lekturą, jak i również warsztaty wakacyjne, ferie w bibliotece, czytanie przedszkolakom. Oprócz tego przeprowadzono konkurs plastycznych. Udało się również zorganizować spektakle teatralne dla dzieci oraz spotkania autorskie z Renatą Piątkowską i Agnieszką Ginko piszącymi książki dla dzieci.
Mamy nadzieje, że bieżący rok będzie również obfitował w nowości wydawnicze jak i nowych czytelników. Dziękujemy Wszystkim naszym Darczyńcom, władzom samorządowym, placówkom oświatowym, organizacjom społecznym z którymi współpracowaliśmy w ubiegłym roku, a przede wszystkim Naszym Czytelnikom.
Ze statystyki bibliotecznej
za 2013 rok
Początek roku w jaworzańskiej Bibliotece, jak zwykle, upływa pod znakiem sprawozdań i statystyk dla Głównego Urzędu Statystycznego. Zestawienie wszystkich danych pokazuje jak z każdym rokiem wzrasta zainteresowanie naszą działalnością. Cieszymy się ogromnie, że nasza praca przynosi zadowolenie czytelnikom, a nam satysfakcję.
W 2013 roku zarejestrowano w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaworzu 1251 czytelników, czyli o 101 osób więcej niż w roku 2012. Przypomnimy, że z każdym nowym rokiem rejestrujemy czytelników „na nowo”, nadając im numerację począwszy od jedynki – taki sposób ewidencji pozwala na ustalenie każdego roku aktywnej liczby czytelników.
Łącznie wypożyczyli oni w ciągu minionego roku 21 622 książki i 1495 czasopism.
W Bibliotece zanotowano ogółem 17 736 odwiedzin.
Udzielono 1736 informacji bibliograficznych. Najwięcej informacji udzielono z zakresu tematyki regionalnej (etnografia i historia), a także z zakresu historii literatury. Największą grupę odbiorców działalności informacyjnej stanowią uczniowie, studenci oraz goście odwiedzający Jaworze.
Obecnie księgozbiór liczy 14 505 woluminów. W ciągu roku przybyło 770 pozycji książkowych z czego 452 zakupiono ze środków samorządowych a 239 pozycji z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozyskaliśmy również kilkadziesiąt książek w postaci darów od czytelników i mieszkańców, za które szczególnie pięknie dziękujemy! Książki bardzo szybko ulegają zaczytaniu i musimy je wymieniać, co generuje spore koszty, tak więc każdy
Usunięto z księgozbioru ogółem 643 pozycje książkowe.
W roku 2013 Biblioteka prowadziła prenumeratę 17 tytułów czasopism bieżących, natomiast 10 tytułów pozyskiwała regularnie w formie darowizny od czytelników. Na miejscu w czytelni udostępniono łącznie 1322 czasopisma. Warto zaznaczyć , iż księgozbiór naszej Biblioteki jest ciągle odświeżany i w miarę możliwości finansowych zaopatrywany na bieżąco w nowości wydawnicze. Możemy się pochwalić posiadaniem w naszych zbiorach wszystkich najpoczytniejszych tytułów zarówno minionego roku jak i lat wcześniejszych. Polityka gromadzenia zbiorów podporządkowana była wzorem lat poprzednich potrzebom czytelniczym i możliwościom finansowym biblioteki. Notujemy zapytania czytelników o poszczególne tytuły i wybieramy te powtarzające się najczęściej, by umieścić je w zamówieniach. Śledzimy na bieżąco zapowiedzi, rankingi rynku wydawniczego oraz oferty wydawnictw, by dostarczyć czytelnikom najciekawsze pozycje ukazujące się na rynku.
Biblioteka prowadziła szereg spotkań i zajęć z dziećmi, głównie lekcje biblioteczne z uczniami szkoły podstawowej, spotkania z lekturą, jak i również warsztaty wakacyjne, ferie w bibliotece, czytanie przedszkolakom. Oprócz tego przeprowadzono kilka konkursów plastycznych. Udało się również zorganizować spektakle teatralne dla dzieci oraz spotkania autorskie.
Mamy nadzieje, że bieżący rok będzie również obfitował w nowości wydawnicze jak i nowych czytelników. Dziękujemy Wszystkim naszym Darczyńcom, władzom samorządowym, placówkom oświatowym, organizacjom społecznym z którymi współpracowaliśmy w ubiegłym roku, a przede wszystkim Naszym Czytelnikom. Zapraszamy!
Ze statystyki bibliotecznej
za 2012 rok
Początek roku w jaworzańskiej Bibliotece, jak zwykle, upływa pod znakiem sprawozdań i statystyk Głównego Urzędu Statystycznego. Zestawienie wszystkich danych pokazuje jak z każdym rokiem wzrasta zainteresowanie naszą działalnością. Cieszymy się ogromnie, że nasza praca przynosi zadowolenie czytelnikom, a nam satysfakcję.
W 2012 roku zarejestrowano w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaworzu 1150 czytelników, czyli o 176 osób więcej niż w roku 2011. Przypomnimy, że z każdym nowym rokiem rejestrujemy czytelników „na nowo”, nadając im numerację począwszy od jedynki – taki sposób ewidencji pozwala na ustalenie każdego roku aktywnej liczby czytelników.
Łącznie wypożyczyli oni w ciągu minionego roku 19727 książek i 1152 czasopisma.
W Bibliotece zanotowano ogółem 11429 odwiedzin.
Udzielono 1022 informacje bibliograficzne. Najwięcej informacji udzielono z zakresu tematyki regionalnej ( etnografia i historia), a także z zakresu historii literatury. Największą grupę odbiorców działalności informacyjne stanowią uczniowie, studenci oraz kuracjusze, turyści i goście odwiedzający Jaworze.
Obecnie księgozbiór liczy 14378 woluminów z czego 7674 to beletrystyka, 3100 książki dziecięce i młodzieżowe oraz 3604 książek popularnonaukowych.
W ciągu roku przybyło 996 pozycji książkowych z czego 593 zakupiono ze środków samorządowych a 286 pozycji z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dary rzeczowe od czytelników w postaci książek, które ofiarowano Bibliotece to 117 tytułów.
Biblioteka zakupiła 131 płyt dvd głownie z bajkami dla dzieci.
Usunięto z księgozbioru ogółem 346 pozycji książkowych.
W roku 2012 Biblioteka prowadziła prenumeratę 16 tytułów czasopism bieżących, natomiast
9 tytułów pozyskiwała regularnie w formie darowizny od czytelników. Na miejscu w czytelni udostępniono łącznie 1186 czasopism. Pod koniec roku przeprowadzono wśród czytelników ankietę dotyczącą zapotrzebowania na prasę w naszej placówce. Wyniki ankiety wykorzystano podczas zamówienia prenumeraty na kolejny rok. To pozwoliło przybliżyć ofertę ilości tytułów do realnych potrzeb naszych użytkowników.
Warto zaznaczyć , iż księgozbiór naszej Biblioteki jest ciągle odświeżany i w miarę możliwości finansowych zaopatrywany na bieżąco w nowości wydawnicze. Możemy się pochwalić posiadaniem w naszych zbiorach wszystkich najpoczytniejszych tytułów zarówno minionego roku jak i lat wcześniejszych. Polityka gromadzenia zbiorów podporządkowana była wzorem lat poprzednich potrzebom czytelniczym i możliwościom finansowym biblioteki. Notujemy zapytania czytelników o poszczególne tytuły i wybieramy te powtarzające się najczęściej, by umieścić je w zamówieniach. Śledzimy na bieżąco zapowiedzi, rankingi rynku wydawniczego oraz oferty wydawnictw, by dostarczyć czytelnikom najciekawsze pozycje ukazujące się na rynku. Biblioteka w minionym roku uzupełniała zbiory literatury pięknej, popularnej beletrystyki oraz literatury popularnonaukowej, głównie z działów historia, podróże i biografie. Uzupełniano także literaturę dla dzieci i młodzieży, lektury szkolne.
Biblioteka prowadziła szereg spotkań i zajęć z dziećmi, głównie lekcje biblioteczne z uczniami szkoły podstawowej, spotkania z lekturą, jak i również warsztaty wakacyjne, ferie w bibliotece, czytanie przedszkolakom. Oprócz tego przeprowadzono kilka konkursów plastycznych i literackich.
Udało się również zorganizować trzy spektakle teatralne dla dzieci, które zrealizował teatr „Maska” z Krakowa. Przedstawienia obejrzało ponad 200 osób. Sądząc po zainteresowaniu mieszkańców z pewnością będziemy czynić starania , by takie imprezy organizować częściej.