NARODOWE CZYTANIE – „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej
W dniu 4 września 2021 roku odbędzie się 10 jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tym razem czytany będzie utwór „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Prezydent Andrzej Duda w przesłaniu na te okoliczność powiedział m.in.:
„Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”.
Premiera dramatu Gabrieli Zapolskiej odbyła się w Teatrze Miejskim w Krakowie w 1906 roku, natomiast pierwsze wydanie książkowe ukazało się w Warszawie w 1907 roku.
Dzieło powstało w ciągu kilkunastu dni (przełom października i listopada 1906 roku).
Pomysł „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej podsunął jej mąż.
Pierwowzorem pani Dulskiej była znana z kołtuństwa lwowska mieszczka pani Gołębowa. Akcja toczy się na początku XX wieku we Lwowie lub w Krakowie, w zależności od adaptacji.
Sztuka była wystawiana także w Warszawie oraz we Lwowie.
Autorka osobiście czuwała na przygotowaniem sztuki , brała czynny udział w próbach.
W 1930 roku powstał film (pierwszy polski film dźwiękowy) w reżyserii Bolesława Newolina.