Status prawny

Gminna Biblioteka Publiczna powołano została uchwałą nr XXXVII/194/01 Rady Gminy Jaworze z dnia 18 października 2001r.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 17 lutego 1992r. /Dz. U. z 1992r. Nr 20 poz. 80/, Biblioteka jest instytucją kultury posiadającą osobowość prawną na podstawie wpisu do rejestru prowadzonego przez organizatora.

Biblioteka wchodzi w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej. Nadzór merytoryczny nad działalnością Biblioteki sprawuje Biblioteka Powiatowa w Bielsku – Białej, Biblioteka korzysta też z pomocy merytorycznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Katowicach w zakresie wykraczającym poza możliwości organizacyjne biblioteki powiatowej. Nadzór w zakresie organizacji i funkcjonowania sprawuje Wójt Gminy.

Na czele Biblioteki stoi Dyrektor, który nią zarządza i reprezentuje na zewnątrz. Dyrektora powołuje i odwołuje Wójt Gminy.

W Bibliotece zatrudnia się pracowników działalności podstawowej administracyjnej oraz obsługi. W miarę potrzeb mogą być zatrudnieni specjaliści innych dziedzin związanych z jej działalnością. Pracowników zatrudnia i zwalnia dyrektor Biblioteki. Dyrektor i pracownicy powinni posiadać kwalifikacje odpowiednie do zajmowanych stanowisk i pełnionych funkcji, określone odrębnymi przepisami. Wynagrodzenia pracowników Biblioteki ustalone są w oparciu o odrębne przepisy Ministra Kultury i Sztuki dla pracowników instytucji kultury.

Biblioteka prowadzi wypożyczalnię i czytelnię. Szczegółową organizację wewnętrzną Biblioteki określa regulamin organizacyjny nadawany przez Dyrektora Biblioteki po zasięgnięciu opinii Organizatora.

Biblioteka prowadzi samodzielną gospodarkę finansową według zasad określonych odrębnymi przepisami w ramach posiadanych środków. Podstawą gospodarki finansowej jest plan działalności Biblioteki zatwierdzony przez Dyrektora z zachowaniem wysokości dotacji organizatora.

Przychody Biblioteki składają się z:

a) dotacji organizatora,
b) wpływów uzyskanych z prowadzonej działalności statutowej,
c) dobrowolnych wpłat osób prawnych i fizycznych,
d) innych źródeł.

Wysokość rocznej dotacji na działalność Biblioteki ustala Rada Gminy.